Scholarships & Prizes | News and Events | Fall & Winter 2021 | NEXUS Magazine | The Faculty of Law | UNB

Global Site Navigation (use tab and down arrow)

Faculty of Law
UNB Fredericton

Back to NEXUS Magazine

Celebrating excellence and recognizing generosity

2021/22 Scholarship & Prize Recipients

Celebrating our student’s success and recognizing the generosity of our many donors is paramount for UNB Law. Unfortunately, due to COVID-19 restrictions, the Faculty cannot host its Annual Academic Awards Night this year. We look forward to returning to this longstanding tradition as soon as possible.

In the meantime, CONGRATULATIONS to all of the 2021/22 scholarship and prize recipients and a THANK YOU to the donors who make these awards possible.

Entrance Scholarships

Lord Beaverbrook Scholarship (First Year) - Chloe Dallon, Maggie Washington, Megan Stewart 

Lord Beaverbrook Scholarship (Renewal) - Hannah Russell, Brigid Martin, Graham Manderville, Alden Spencer, Pragya Chowdhury, Weston McArthur

The Honourable Charles J. A. Hughes and Edith B. Hughes Scholarships - Sarie Lakes, Maria Cummings

Tore Grude Scholarship - Amanda Parsons

Stephen Smith Scholarship - Taylor Lee

Mabel French Scholarship - Victoria Castonguay

Hart Green Scholarship - Cassidy Smith

Cherrill Edwina Shea & Carl Robert Aron Law Scholarship - Tyler Murphy

Marie LaForest Scholarship - Savannah Ross

Wayne Carson Scholarship in Law - Kelly Webb

Sherron Dickson Entrance Award - Fiona Costello

Law Foundation of Newfoundland and Labrador Centennial Entrance Scholarship - Emily Hepditch

David Covert Entrance Scholarship - Paige Stewardson

Taylor-Strain Family Scholarship (renewal) - Abigail Companion

PEI Law Foundation Centennial Entrance Scholarship - Carmelita Roberts

Law Foundation of Nova Scotia Entrance Scholarship - Alaina Britney 

Gregory Bridges Scholarship - Ceilidh Leblanc

Louis & Joel Attis Scholarship - Alexander LaPlante

John Bryden Scholarship - Mitchell Spragg

Stewart McKelvey Diversity Scholarship - Blair Curtis 

Barry Family Trust Scholarship - Sian Evans 

Canadian Bar Association (NB Branch) Entrance Award – Julia Russell

Abraham Walker Scholarship - Kelechi Owasi

Heritage Scholarship - Jarrod Ryan, Matthew Oram

Allen Earle Scholarship - Benjamin Ralph 

Newfoundland & Labrador Alumni Scholarship - Lydia Miller

Veronica Mondesir Scholarship - Kelsey Sibanda

NB Law Foundation Entrance Scholarship - Mya Westhaver, Elianna Saikali, William Lafford, Daniella Lazarev, Catharine MacKinnon, Brianna Matchett, Elijah Smith, Alexander LaPlante, Devon Gallacher, Joseph Spencer, Spencer MacKeen, Blair Curtis, Carter Bown, Rachel Barrett, Shane Hill, Leah Myles, Chase Wallace, Shanna St. Pierre Power

Upper-year Scholarships

Honourable William F. Ryan Scholarship - Alexandra Steinberg

Frank Covert Scholarship - Frank Gillies

Frank Covert Scholarship (renewal) - M. Colton Smith

Starr House Award - Seth Eichhorst

Dr. Daniel Hurley Scholarship - Patrick Leger

Law Foundation of Newfoundland and Labrador Centennial Scholarship - Daniel Escott

Prince Edward Island Law Foundation Centennial Scholarship - Julia O'Hanley 

Harry Scott Scholarship - Vishal Verma

Joseph Sears Alumni Scholarship - Sean Corscadden

Blake, Cassels & Graydon Scholarship - Jillian Toonders

Blake, Cassels & Graydon Scholarship (renewal) - Megan Smith

Sherrard Kuzz Scholarship - Shelby Batten

David Covert Scholarship - Julia O'Hanley

Zöe Odei Scholarship - Lauren Ogden

Lawrence and Jean Fraser Scholarship - Aaron Connolly

Frederick D. Toole Memorial Scholarship - Laura Murphy

Frederick Richard Scholarship - Frank Gillies

Allen M. Ruben, Q.C. Award for Humanitarian Leadership - Logan Walters

Frank McKenna Scholarship - Frank Gilles

Borden Ladner Gervais Professional Excellence Award - Hannah Russell

Stewart McKelvey Scholarship - Alexandra Steinberg

Leary Moore Memorial Scholarship - Raylene Mackey

MacLellan Family Scholarship - Kelsie Lockyer

Law Class of 2010 Scholarship - Alysha-Rae Weekes 

Forging our Futures Law Awards - Karen Clark, Graeme Hiebert, Eryka Gregory, Matthew Coleman

Kevin Mitchell Award - Katie O'Keefe

Christopher Hicks Scholarship - Alexandra Youssef

Law Class of 1963 Scholarship - Benjamin Roizes

Case Family Scholarship in Business Law - Isaac MacLellan

Law Class of 2001 Scholarship - Katherine Peterson 

Franco and Maria Giamberardino Scholarship - Kaitlin Gamble

Terry Kelly Scholarship - Erin E. MacDonald

Eric L. Teed Memorial Scholarship - Isaac MacLellan

Christy Shaw Scholarship - Ashley Arsenault

Evelyn Roach Memorial Scholarship - Dianna Alteen

Cape Breton Barristers' Society Scholarship - Katie Unsworth

Kelly A. Driscoll Prof. Cor. Scholarship - Allison Bigg

Hoyt Family Scholarship - Katherine Peterson

Margaret Teed Tector Scholarship - Briana Hartley

Fernand Landry Scholarship - Rebekah Robbins

Brian Rees Campbell Scholarship - Makenzie Hill

Law Class of 1981 Scholarship - Chloe Jardine

Justice Barbara Baird Scholarship in Family Law - Julia O'Hanley

Cedric Gilbert Scholarship - Mark Browne

Richard J. Scott, Q.C. Scholarship - Youman Young

Law Class of 1978 Scholarship - Raylene Mackey 

Linda and Michael Beairsto Award - Aaron Connolly

George McAllister Scholarship - Patrick Leger

Allen Earle Scholarships - Mark Browne, Kelsie Lockyer

Law Foundation of Nova Scotia Scholarship - Dylan Gallant, M.Colton Smith

Canadian Bar Association (NB Branch) Award – Michael Damyanovich

NB Law Foundation Upper Year Scholarship - Michelle McCabe, Rebekah Robbins, Chris Layte, Jillian Toonders, Olivia Pearson, Shelby Batten, Patrick Leger, Katherine Peterson, Aaron Connolly, Kaitlan Huckabone, James Pinchak

Encaenia 2021 Prizes

Lieutenant-Governor’s Silver Medal – Erik Arsenault

Law Faculty Prize – Erik Arsenault

Law Faculty Council Prize (third year) – Erik Arsenault

Blake Lynch Prize in Criminal Law & Evidence – Jake Humphrey

McInnes Cooper Prize in Corporate Law & Taxation – Alexander Carleton

Gordon Petrie, Q.C. Prize in Labour & Employment Law – Heather Kennedy, Kathryn Power 

Lawson A. W. Hunter, Q.C. Prize in Conflict of Laws – Erik Arsenault, Jordan Hamilton

Spirit of UNB Law – Lori Wareham

Prizes

Law Faculty Council Prize (first year) – Frank Gillies

Law Faculty Council Prize (second year) – Alexandra Steinberg

Bryden Family Prize in Administrative Law – Aaron Connolly, Brandon Mazerall, James Pinchak

Leycester D. D’Arcy Q.C. Prize in Evidence – Katie O'Keefe, Alden Spencer

John Teed Prize in Civil Procedure – Pragya Chowdhury, Alexandra Steinberg

Bereskin & Parr Prize in Intellectual Property – Alexandra Dejong 

Townsend/Fisher Prize in Real Estate Transactions – Tiffany Primmer

McInnes Cooper Prize in Trial Practice – Tiffany Primmer, Navy Vezina

NB Trial Lawyers’ Association Prize in Trial Practice – Jacob Elyk, Dana Evans

Insolvency Institute of Canada Prize in Insolvency Studies – Jordan Hamilton

John Teed Prize in Community Planning – Patrick Delaney

Jean-Marc Ouellette Insurance Law Prize – Lucas Savini

Lyman Purnell Prize in Wills and Estates – Heather Kennedy

Dawn Muzzerall Prize in Contracts – Shelby Batten, Hannah Russell

Doone McEvoy Prize in Constitutional Law – Mark Browne, Frank Gillies

Emond Montgomery Prize in Property Peyton Carmichael, Amanda Sooley

Canadian Council of Criminal Defence Lawyers Prize in Criminal Law – Frank Gillies

George McAllister Prize in Torts – Frank Gillies, Graham Manderville

Timothy McLaughlin Prize in Criminal Law Hannah Russell

Horace Hanson Prize in Constitutional Law & Civil Liberties – Lori Wareham

Richard Hanson Prize in Constitutional Law – Chelsey Buggie 

Barry Morrison Prize in Legal Writing – Becky Noble

Maurice Gautreau Prizes in Legal Writing – Rebekah Robbins, Ceili Randall

Continue reading this issue of NEXUS